profile-2Kto je Moderný Pračlovek

Moje meno je Marián Černý. Som umelec života, pohybový bádateľ, experimentátor a učiteľ. Mojou vášňou je objavovať nové spôsoby ako sa neustále zlepšovať vo fyzickej, mentálnej, ale aj duchovnej oblasti života a zároveň hľadať spôsoby, ako svoje nadobudnuté vedomosti odovzdávať ďalej čo najefektívnejšie.

Prečo Moderný Pračlovek?

Začiatky filozofie Moderného Pračloveka siahajú do mojich 17-ich rokov, keď som na základe svojej prvej prečítanej knihy z oblasti „zdravého životného štýlu“ prešiel na nízkotučnú stravu s celozrnnými cereáliami a podobne, no moje zdravie a kondícia sa nejak extra nezmenili.

Naopak, alergie a pravidelné nádchy boli stále bežnou súčasťou môjho života. Dokonca som bol astmatik a bral som niekoľko tabletiek a inhalátorov denne. Povedal som si, že tu niečo nesedí… veď robím presne to, čo písal pán doktor v knihe a predsa som nebol zdravý. Tak som sa pustil do štúdia v oblasti životosprávy s ešte väčším nasadením.

Postupne som objavoval rôzne zdroje informácií, ktoré tvrdili viac menej pravý opak toho, čo som dovtedy považoval za svätú pravdu. Začal som si uvedomovať, že tzv. „všeobecná múdrosť“ a to, čo hovoria doktori, vôbec nemusí byť založené na pravdivých informáciách. Prišiel som na to, že ak chcem napredovať, musím mať otvorenú myseľ a byť pripravený spochybniť všetko, čo som doteraz „vedel“.

Po prečítaní tisícov rôznych zdrojov, vrátane desiatok kníh z oblasti tréningu, stravovania a životosprávy som si postupne začal formovať svoj vlastný názor. Čoraz viac som si uvedomoval, že za choroby a neresti dnešnej civilizácie môže iba ona sama. Práve tie moderné veci ako spracované potraviny, sedavé zamestnania, či izolácia od prírody sú našimi najväčšími nepriateľmi. Jediný spôsob ako sa vrátiť späť k optimálnemu zdraviu je sčasti imitovať život človeka z čias, kedy podobné veci neexistovali – z čias Pračloveka.

Hoci sa svojim životným štýlom snažím čo najviac priblížiť k pračlovekovi, existujú výdobytky modernej doby, bez ktorých si svoj život neviem, resp. nechcem predstaviť. Bez nich by si predsa ani nečítal tento text. Tak vznikol koncept Moderného Pračloveka – človeka, ktorý sa snaží priblížiť ku svojim koreňom, ale zároveň využíva vymoženosti modernej doby na spríjemnenie a zvýšenie kvality svojho života.

Čoskoro som začal pociťovať potrebu svoje myšlienky vydať do sveta a tak som vydal svoju prvú digitálnu publikáciu v angličtine s názvom Caveman Principles. Tá dieru do sveta neurobila a tak som sa rozhodol ju preložiť do Slovenčiny. Dnes je pre svoj úspech dostupná dokonca aj v tlačenej verzií pod názvom Princípy Pračloveka.

Mojim cieľom je pomôcť ti zorientovať sa vo svete plnom dezinformácií a klamstiev a nájsť svoju cestu k dlhému a kvalitnému životu.

Marián Černý

Filozofia zdravia a životného štýlu

Celkovo za moju misiu na tejto planéte pokladám čo najviac zdokonaliť svoj genetický materiál, skôr než ho posuniem ďalej. Verím, že o toto by sa mal usilovať každý z nás.

Myslím si, že je hlúposť prispôsobovať sa rôznym diétam, či tréningovým režimom. Väčšina ľudí si myslí, že žiť zdravo znamená obmedzovať sa, trápiť svoje telo a byť nešťastný.

Ja si myslím pravý opak. Všetko čo v živote robím totiž robím s jediným účelom: byť šťastný. Kľudne by som sa nazval aj pôžitkárom. Život je predsa len jeden a treba si ho užívať čo najviac. Robím vždy to, čo mi prináša radosť a vyhýbam sa tomu, čo ma frustruje a prináša nešťastie a stres.

Rozdiel medzi mnou a bežným pôžitkárom je v tom, že ja si uvedomujem rozdiel medzi instantným potešením a dlhodobým šťastím.

Viem napríklad, že lepok, cukor a podobné záležitosti môjmu telu z dlhodobého hľadiska iba uškodia a preto ma vôbec neláka krátkodobé instantné potešenie, ktoré prinášajú (podobne ako ma neláka ani kokaín). Namiesto toho som sa naučil vyrobiť si chutné a zdravé jedlo, ktoré môjmu telu prospeje a zároveň mi chutí viac, ako to nezdravé. Túto schopnosť sa snažím naučiť ľudí prostredníctvom mojej publikácie Kuchyňa Pračloveka.

Filozofia pohybu

Čo väčšina ľudí nazýva cvičením, ja nazývam pohybom. Hýbem sa, lebo ma to neskutočne baví a napĺňa. Ten pocit, keď sa naučím nový pohyb, keď môžem robiť so svojim telom čokoľvek, alebo keď sa dokonale ponorím do pohybovej improzácie je pre mňa na nezaplatenie.

Uznávam filozofiu všestranného pohybu. Nevenujem sa žiadnemu športu a nemám ambíciu byť svetový v žiadnom špecifickom druhu pohybu. Miesto toho sa venujem budovaniu pohybovej komplexity a všeobecnej pohybovej zdatnosti.

Venujem sa handbalancingu (stojkám), tancu, bojovým umeniam, akrobacii, gymnastickému silovému tréningu, acro-yoge, či žonglovaniu. Olympijská tyč je nenahraditeľnou súčasťou môjho tréningu.  Denne pracujem aj na svojej mobilite, ktorá mi dáva pocit slobody pohybu. Pravidelne sa zúčastňujem workshopov od najlepších svetových moverov, z ktorých niektoré aj sám organizujem.

Hoci moja práca (napríklad na tomto blogu) väčšinou zahŕňa veľa sedenia, snažím sa aspoň každú pol hodinu vstať a trochu sa rozhýbať. Veľa visím, a drepujem. Vlastne som na tom už závislý a nezaujíma ma čo si o mne myslia náhodní okoloidúci. Kľudne sa zavesím aj v autobuse, alebo sa dám do drepu počas čakania na úrade.

Filozofia úspechu

Úspech je pre každého niečo iné. V mojich očiach je úspech to isté, čo sloboda – robiť čo chcem, kedy chcem, kde chcem a s kým chcem.

Súčasťou mojej filozofie úspechu je predpoklad, že všetko v živote sa dá považovať za skill a tým pádom všetko sa dá naučiť. Či už je to nadľudská sila, disciplína, produktivita, pozoruhodná pamäť, cudzí jazyk (alebo desať cudzích jazykov), schopnosť efektívne komunikovať (písať aj rečniť), zarábať peniaze, alebo čokoľvek iné. Všetko sú to schopnosti a VŽDY existuje spôsob ako ich vylepšiť.

Ďalšia dôležitá súčasť mojej filozofie úspechu je viera v silu mysle. Verím, že každý môže dosiahnuť všetko, čo si dokáže predstaviť. Vlastne tým, že si to predstaví a predstavuje si to pravidelne to efektívne do svojho života pritiahne. Stačí tomu uveriť, vytrvalo na tom pracovať a výsledky sa skôr či neskôr dostavia.

Ignorujem ľudí, ktorí mi chcú povedať čo je možné a čo nie a vyhľadávam spoločnosť tých, ktorí majú jasný cieľ a idú si za ním. Odmietam byť vážny a život beriem s nadhľadom a úsmevom.

Filozofia Eshopu

Eshop, ktorý nájdeš na tejto stránke som založil preto, lebo som nenašiel žiadny iný, ktorý by ponúkal všetky doplnky výživy a superpotraviny, ktoré sám pravidelne konzumujem a ktoré odporúčam aj svojim čitateľom.

Nájdeš na ňom iba najkvalitnejšie produkty, ktorých výberom som venoval špeciálnu pozornosť a ktoré aj sám používam. Vybral som iba to najlepšie, čo je v Európe dostupné. Žiadne kompromisy!

Na eshope nájdeš z každého druhu produktu iba jeden – ten najlepší! Nerobím kompromisy kvôli cene, čiže ak je tvojim zámerom zohnať najlacnejšie doplnky, tento eshop nie je pre teba.

U mňa nájdeš iba produkty, ktorým verím a ktoré odporúčam pre skvalitnenie tvojho života. Žiadne magické pilulky, z ktorých budeš mať kocky na bruchu za 2 týždne.

Cieľom eshopu je dopriať ti možnosť objednať všetko potrebné na jednom mieste.

Zoznám sa s Domkou

Dominika je moja najmilšia Pračlovečica, ktorá mi pomáha pri tvorbe tohto webu a s ďalšími pračlovečími aktivitami.  Napísala väčšiu časť publikácie Kozmetický Poradca Moderného Pračloveka, ktorá ti pomôže nahradiť toxické kozmetické prípravky neškodnými alternatívami

Domka je tiež pohybový fanatik a jej kuchynské výtvory sú jednoducho famózne. Aj preto aktuálne pracuje na kuchárke s Pračlovečími dezertami, ktoré budú zdravé a megachutné.

Domka prispieva svojimi receptami a návodmi aj do newsletterov a odpisuje na veľkú časť emailov.

Čo by si o mojich článkoch a produktoch mal vedieť

Dávnejšie som sa snažil všetky svoje tvrdenia v článkoch podložiť aspoň nejakou štúdiou, alebo výskumom. Časom som si ale uvedomil, že dnes už človek skutočne nájde “dôkaz” k prakticky hociakému tvrdeniu. Ak chceš, nájdeš si štúdie potvrdzujúce škodlivosť, ale aj užitočnosť hladovania. Či už si zástancom vysokého príjmu tukov, alebo sacharidov, v oboch prípadoch existuje množstvo štúdií, o ktoré sa môžeš oprieť.

Preto už na tomto blogu, aj v mojich publikáciách, rečiach, či workshopoch uvádzam iba svoje vlastné skúsenosti a názory, ktoré som overil na sebe a väčšinou aj iných ľuďoch – kamarátoch, známych, čitateľoch, klientoch.

V žiadnom prípade netvrdím, že mám patent na pravdu, alebo že môj názor je ten správny. Ponúkam ti možnosť prečítať/vypočuť si ho a ako s ním ďalej naložíš je už na tebe.

GALÉRIA